تبلیغات
وبلاگ - اگر زمین ما اندازه توپ تنیس بود، بقیه اجرام آسمانی اندازه چه بودند؟
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : وبلاگ
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
وبلاگمفیدستان:

اگر زمین ما اندازه توپ تنیس بود, بقیه اجرام آسمانی اندازه چه بودند

جهانی که در آن زندگی می کنیم جای خیلی بزرگی است البته خیلی وقت نیست که از ابعاد بزرگ آن اطلاع پیدا کرده ایم تا همین چند قرن پیش تصور می کردیم همه ی اجرام آسمانی شامل خورشید, ماه, سیاره ها و ستاره ها به دور زمین گردش می کنند و فاصله ی آن ها از ما خیلی دور نیست جالب این جاست که تا دهه ی ۱۹۲۰, کسی نمی دانست خارج از کهکشان ما, کهکشان دیگری وجود دارد از آن زمان, ابعاد عالمی که می شناسیم به یکباره افزایش یافت و اکنون می دانیم که زمین, سیاره ای کوچک در مدار یکی از ۲۰۰ میلیارد ستاره ی کهکشان راه شیری است راه شیری نیز خود یکی از چند صد میلیارد کهکشان عالم قابل مشاهده است بنابراین, زندگی ما بر روی ذره ی شنی کوچک در کف اقیانوس بسیار پهناور کیهان جریان دارد ولی شاید اعدادی مثل چند صد میلیارد, ابعادی مثل تریلیون ها کیلومتر و فواصلی مثل چند صد سال نوری خیلی برای ما ملموس نباشد بهتر است برای درک بهتر ابعاد و فواصل عالم, آن را در مقیاس زندگی خود کوچک کنیم بنابراین, تصور کنید که کره ی زمین به اندازه ی یک توپ تنیس است

توپ تنیس به جای زمین

قطر سیاره ی زمین، حدود ۱۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر است. تصور کنید که آن را ۱۹۰ میلیون بار کوچک کنیم. قطر آن به اندازه ی یک «توپ تنیس» ۶/۷ سانتی متری می شود.

تیله به جای ماه

اگر ماه که قطری در حدود ۳۵۰۰ کیلومتر دارد را در همین مقیاس کوچک کنیم، به اندازه ی یک «تیله »ی ۱/۸ سانتی متری می شود. فاصله ی متوسط زمین تا ماه، حدود ۳۸۴ هزار کیلومتر است. اگر این عدد را تقسیم بر ۱۹۰ میلیون بکنیم، به این نتیجه می رسیم که تیله باید در فاصله ی ۲ متری توپ تنیس قرار بگیرد. به بیان دیگر، در جهان مینیاتوری ما، تیله در فاصله ای دو متری از توپ تنیس، به دور آن گردش می کند.

بالن به جای خورشید

خورشید، یعنی همان ستاره ای که زمین در مدارش گردش می کند، قطری در حدود ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار کیلومتر دارد. در مدل ما، قطر آن به اندازه ی یک «بالن کروی» کوچک ۷ متری است. در دنیای واقعی، زمین حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر از خورشید فاصله دارد. اگر در مدل خود بخواهیم بالن کروی را در فاصله ای با مقیاس درست نسبت به توپ تنیس قرار بدهیم، باید بالن را در فاصله ی ۷۹۰ متری توپ تنیس بگذاریم. توجه داشته باشید که این فاصله چیزی در حدود طول ۸ زمین فوتبال است. یعنی توپ تنیس را انتهای یک زمین فوتبال بگذارید، سپس هفت زمین فوتبال دیگر در امتداد زمین فعلی قرار دهید و خورشید را انتهای زمین فوتبال آخر بگذارید. پس همچنان که تیله در مدار دو متری توپ تنیس گردش می کند، توپ تنیس نیز در مداری به شعاع ۷۹۰ متر به دور بالن کروی می گردد.

انتهای منظومه ی شمسی

در جولای سال ۲۰۱۵، فضاپیمای «افق های نو» (New Horizons) از نزدیکی سیاره ی کوتوله ی پلوتو گذر کرد. این سیاره ی کوتوله حدود ۲۳۷۲ کیلومتر قطر دارد که در مقیاس ما، به اندازه ی یک تیله ی کوچک ۱/۲ سانتی متری است. پلوتو را می توانیم از جمله دورترین اجرام منظومه ی شمسی به حساب آوریم. پلوتو در فاصله ی متوسط ۴۰ برابر مسافت بین زمین و خورشید قرار دارد؛ چیزی در حدود ۶ میلیارد کیلومتر. اگر بخواهیم در مقیاس خودمان در نظر بگیریم، این تیله ی کوچک، در حدود ۳۱ کیلومتری بالن قرار می گیرد. فاصله ی بین غرب تهران تا کرج در همین حدود است.

نزدیک ترین ستاره

خورشید ما در کهکشان راه شیری قرار دارد. کهکشانی که از حدود ۲۰۰ میلیارد ستاره ی بزرگ تر و کوچک تر از خورشید تشکیل شده است. نزدیک ترین ستاره به خورشید، «پروکسیما قنطورس» نام دارد. این ستاره در فاصله ی حدود ۴/۲ سال نوری (۴۰ تریلیون کیلومتر) از آن قرار گرفته است. بدین معنی که بیش از ۴ سال طول می کشد تا نور با سرعت ۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه به این ستاره برسد. نور در هر سال حدود ۹ تریلیون کیلومتر را می پیماید. اگر این فاصله را در مقیاس خودمان کوچک کنیم، ستاره ی پروکسیما قنطورس که به اندازه ی توپی یک متری است، در فاصله ی ۲۱۰ هزار کیلومتری بالن ما قرار می گیرد. یعنی چیزی به اندازه ی نصف فاصله ی واقعی زمین تا ماه!

بزرگترین ستاره

پروکسیما قنطورس، ستاره ای کوچک است. ولی همه ی ستاره های کهکشان ما به این اندازه کوچک نیستند. یکی از بزرگترین ستاره ی کهکشان ما، UY Scuti نام دارد که قطرش حدود ۱۷۰۰ برابر قطر خورشید ماست. بدین ترتیب که در مقیاس کوچک شده ، قطر آن ۱۲ کیلومتر می شود! مقایسه کنید با قطر ۷ متری بالن که جای خورشید را گرفته بود. مثل این است که خورشید به اندازه ی خانه ای دو طبقه و ستاره ی UY Scuti، چیزی کاملا بلندتر از قله ی اورست باشد! در دنیای واقعی، این ستاره در فاصله ی ۹۵۰۰ سال نوری از خورشید قرار دارد. در مقیاس، این کره ی ۱۲ کیلومتری در فاصله ی ۴۵۰ میلیون کیلومتری از زمین قرار می گیرد؛ یعنی چیزی در حدود فاصله ی کمربند سیارک های بین مریخ و مشتری تا خورشید.

قطر کهکشان راه شیری

همان طور که گفتم، خورشید و حدود ۲۰۰ میلیارد ستاره ی بزرگ و کوچک دیگر، در کهکشان راه شیری قرار دارند. قطر کهکشان راه شیری در حدود ۱۰۰ هزار سال نوری است. در مقیاس کوچک شده ی ما، ۴/۷ میلیارد کیلومتر می شود. تصور کنید! کهکشان راه شیری مثل یک سینی گرد به قطر ۴/۷ میلیارد کیلومتر است. یعنی به اندازه ی فاصله ی خورشید تا سیاره ی نپتون. خورشید ما فقط یک بالن ۷ متری و زمین یک توپ تنیس معلق در این پهنه ی وسیع ۴/۷ میلیارد کیلومتری است. جالب این جاست که در دنیای واقعی، خورشید با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ثانیه به دور مرکز کهکشان می گردد و در هر ۲۵۰ میلیون سال یک دور کامل را طی می کند.

نزدیک ترین کهکشان

اولین بار در دهه ی ۱۹۲۰ فهمیدیم که خارج از راه شیری، کهکشان های دیگری هم وجود دارد. ستاره شناسی به نام «ادوین هابل» (Edwin Hubble) با بررسی اجرامی که پیشتر تصور می شد سحابی هایی در کهکشان خودمان هستند، به این نتیجه رسید که آن ها چیزی نیستند جز کهکشان های دیگر. در حقیقت ما در جهانی جزیره ای متشکل از صدها میلیارد کهکشان زندگی می کنیم. نزدیک ترین کهکشان به ما، «اندرومدا» (Andromeda) نام دارد. فاصله ی واقعی این کهکشان از کهکشان راه شیری، حدود ۲/۵ میلیون سال نوری است. در مدل ما، این فاصله چیزی در حدود ۱۱۸ میلیارد کیلومتر می شود.

بزرگترین کهکشان

کهکشان راه شیری و کهکشان همسایه ی آن یعنی اندرومدا، کهکشان های خیلی بزرگی نیستند. اندرومدا حدود دو برابر راه شیری و ۲۰۰ هزار سال نوری قطر دارد. به نظر می رسد یکی از بزرگترین کهکشان های عالم، NGC 262 باشد. این کهکشان در فاصله ی ۲۰۰ میلیون سال نوری از ما قرار گرفته و قطرش به حدود ۲/۶ میلیون سال نوری می رسد. در ضمن احتمالا ۱۵ تریلیون ستاره دارد. ترجیح می دهم دیگر آن را در مقیاس خودمان کوچک نکنم.

مهدی مومن زاده

مرزهای جهانی که تا به حال دیده ایم

دانشمندان تخمین می زنند که در عالم حدود ۲۰۰ میلیارد کهکشان بزرگ و کوچک وجود داشته باشد. راه شیری فقط یکی از کهکشان های متوسط است. دورترین کهکشان هایی که تا به حال دیده ایم، در فاصله ی حدود ۱۳ میلیارد سال نوری از ما قرار داشته اند. نکته این جاست که ما وقتی به کهکشانی در ۱۳ میلیارد سال نوری دورتر نگاه می کنیم، در حقیقت داریم به گذشته ی ۱۳ میلیارد سال پیش آن می نگریم. یعنی نوری که از آن به تلسکوپ های ما می رسد، ۱۳ میلیارد سال نوری در راه بوده و ما از وضعیت کنونی آن خبر نداریم. احتمالا کهکشانی دورتر از این را نمی توانیم ببینیم چرا که جهان حدود ۱۳/۸ میلیارد سال پیش از یک انفجار بزرگ به نام «مهبانگ» (Big Bang) بوجود آمد. انفجار از نقطه ای کوچک که باعث شد کهکشان ها، ستاره ها، سیاره ها و ما که بر روی سیاره ی زمین هستیم، بوجود بیاییم.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب اگر زمین ما اندازه توپ تنیس بود، بقیه اجرام آسمانی اندازه چه بودند؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :اگر زمین ما اندازه توپ تنیس بود، بقیه اجرام آسمانی اندازه چه بودند؟
http://mofidestan.ir/%d8%a7%da%af%d8%b1-%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%a7-%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%a7%d8%b2%d9%87-%d8%aa%d9%88%d9%be-%d8%aa%d9%86%db%8c%d8%b3-%d8%a8%d9%88%d8%af%d8%8c-%d8%a8%d9%82%db%8c%d9%87-%d8%a7%d8%ac/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 23 تیر 1398 01:12 ق.ظ
top canadian pharmacy http://viagralim.us top canadian pharmacy !
Heya i'm for the primary time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me out a lot. I am hoping to provide one thing again and aid others like you aided me.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر